WSPÓLNIE SPROSTAĆ WYZWANIOM PRZYSZŁOŚCI

Wiele miejsc i wiele wydarzeń kształtowało moje poglądy na Uniwersytet, sposób uprawiania badań i kształcenia studentów oraz na zarządzanie uniwersytetem, wzbogacało moją wiedzę i umiejętności, pozwalało gruntownie poznać funkcjonowanie szkół wyższych w Polsce i w Europie. Rozmowy ze spotykanymi ludźmi i udział w licznych konferencjach, seminariach, warsztatach i debatach budowały przekonanie, że nie jesteśmy "samotną wyspą", że uniwersytety tworzą swoisty mikrokosmos, w którym obowiązują podobne zasady i reguły, a "współ-konkurowanie uczelni" jest codziennością. Zapraszam do zapoznania się z galerią wybranych przeze mnie wydarzeń, które pokazują, na czym koncentrowała się także moja działalność w ostatnich latach.

Ogłoszenie laureatów konkursu 

 "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza"
30 października 2019 r. Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Ogłoszenie listy 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" było niezwykłym wydarzeniem.
Międzynarodowy zespół ekspertów ocenił wnioski 20 uprawnionych uczelni pod kątem: poziomu merytorycznego istotności założonych celów dla podniesienia międzynarodowego znaczenia działalności uczelni adekwatności opisywanych działań do założonych celów i potencjału uczelni. Były też przesłuchania "face to face", w których dopytywano się nawet o najmniejsze szczegóły...
Ufff... To był niezwykle ważny moment dla zespołu projektowego (profesorowie Marek Kwiek, Beata Mikołajczyk i Marek Nawrocki), którym miałem zaszczyt i przyjemność kierować. 

800 lecie Uniwersytetu Padewskiego

Uniwersytet Padewski (Università degli Studi di Padova) obchodził będzie w 2022 roku 800 lecie swojego istnienia. Ten niezwykły jubileusz jest ważny także dla Polski i Polaków - wielu znakomitych rodaków jest absolwentami tego uniwersytetu (m.in. Stefan Batory, Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Jan Zamojski, Jerzy i Krzysztof Ossolińscy, Witelon). 
Wyróżnieniem jest dla mnie powołanie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do "Zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie" jako zastępcy przewodniczącego.
Rozmowy z prof. Alessandro Paccagnella, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Padwie pokazały, że jest także wiele możliwych obszarów współpracy z UAM. Powstanie Szkoły Doktorskiej UAM może perspektywy tej współpracy istotnie poszerzyć.
Podczas pobytu na Uniwersytecie Padewskim niezwykłym przeżyciem była możliwość zrobienia fotografii przy katedrze, z której wykładał Galileusz.

Wizyta studyjna na Stanford University

W grudniu 2019 r. w ramach inicjatywy KRASP mogłem uczestniczyć w wizycie studyjnej na Uniwersytecie Stanforda. Była to niezwykła możliwość udziału w seminariach dotyczących funkcjonowania i zarządzania Stanford Univ. Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresei zarządzania uczelnią podzielili się m.in.: Dr. Marc Tessier-Lavigne, obecny prezydent SU, Dr. John Hennesey, poprzedni prezydent SU, Dr. Persil Drell, Stanford’s Provost, Dr. Kathryn Moler, Stanford Vice-Provost and Dean of Research,  Dr. Jennifer Widom, Dean of the School of Engineering, Dr. Lloyd Minor, Dean of the Stanford University School of Medicine. 

SU podzielony jest na siedem szkół o bardzo dużej autonomii, ale także ogromnej odpowiedzialności osób zarządzających. W kształceniu dominuje idividually designed major, czyli możliwość samodzielnego zaprojektowania przez studenta własnej specjalizacji poprzez łączenie programów dostępnych kierunków.

Konferencja naukowa 

"Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości"
6 maja 2019 r.
Z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowano międzynarodową konferencję naukową: “Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości”. Wybitni naukowcy, doktorzy honoris causa czterech uczelni świętujących wspólnie 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego opowiedzieli o swojej drodze do naukowej doskonałości, wskazywali też na drogi do doskonałości uniwersytetu.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Prof. Béla Bollobás, Prof. Cheong Byung-Kwon, Prof. Andrzej Dubas,  Prof. Krzysztof Matyjaszewski, Prof. Peter Nijkamp, Prof. Maria Siemionow oraz Prof. Hans Wolfgang Spiess.
Podczas konferencji wręczono także prestiżowe nagrody Fundacji UAM „Doskonałość w nauce – użyteczność w praktyce”.

SoSMSE - School on Science Management for Scientists and Engineers 

Od 10 lat aktywnie uczestniczę w szkole letniej SoSMSE organizowanej na Uniwersytecie w Genui (Università degli studi di Genova) we współpracy z Université Paris-Saclay. Nazwa mojego przedmiotu brzmi szczególnie ładnie w języku włoskim - "Protezione della proprietà intellettuale" i jest dobrze zrozumiała także po polsku. Uczestnicy to studenci studiów magisterskich i doktoranci, zwykle z ponad 15 krajów całego świata. Każdego roku uczestniczy także w SOSMSE kilkoro doktorantek i doktorantów z UAM.
"Fill the gap between the knowledge acquired in your academic path and the demands of the present job market, learning how to transfer your research results in a commerciable product and become an entrepreneur".

Wizyty oficjalnych delegacji

Jako prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej przyjmowałem w naszym Uniwersytecie wiele oficjalnych delegacji. Zawsze spotkaniom takim towarzyszą rozmowy  o możliwościach współpracy, ale także wzajemne poznawanie się - uczelni i ludzi.
Podczas oficjalnej wizyty delegacji Université Kofi Annan de Guinée z prezydentem dr. Ousmane Kaba oraz rektorem prof. Mohamed Rached Boussema rozmawiano o tym, jak UAM może wspomóc ten uniwersytet w kształceniu studentów prawa oraz w kształceniu doktorantów - z zakresu ochrony środowiska oraz prawa. Podpisana umowa działania te już zapoczątkowała. 
Foto. Przemysław Stanula
 

Podróże kształcą

Założony w 1167 r. The University of Oxford ciągle zachwyca świeżością i oryginalnymi pomysłami. Struktura uniwersytetu jest pozornie dość złożona - z jednej strony 38 rywalizujących ze sobą kolegiów (każdy student jest przypisany do jednego kolegium), z drugiej zaś cztery duże "academic division", w których koncentruje się prowadzenie badań naukowych oraz realizowane są zajęcia dydaktyczne: The Humanities Division, The Medical Sciences Division, The Mathematical, Physical and Life Sciences Division i The Social Sciences Division. Każdy "academic division" skupia liczne jednostki organizacyjne - departamenty (departments), wydziały (faculties) i centra - łącznie jest ich ponad 100.
Uniwersytet ma też własny harmonogram zajęć - trzy semestry po 8 tygodni i specyficzny plan zajęć - wykłady zaczynające się zawsze pięć minut po pełnej godzinie i trwają jedynie 50 minut. 

Studenci z NCSU na UAM

Po raz drugi grupa studentów z North Caroline State University (NCSU) odbyła semestralne studia na UAM. Realizacja programu Study abroad jest  możliwa przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji prof. Stefana Franzena, wybitnego chemika, ale także wielkiego przyjaciela naszego Uniwersytetu. I dzięki ogromnej wiedzy i wielkiemu zaangażowaniu naszych wykładowców z kilku wydziałów. Intensywne studia (biologia, chemia, fizyka, matematyka) są wzbogacone poznawaniem naszej historii i kultury oraz podróżami po naszym kraju. Już w sierpniu przyjedzie do nas kolejna grupa amerykańskich studentów...

Spotkania z niezwykłymi ludźmi

Jako prorektor miałem możliwość spotkania wielu niezwykłych ludzi. Jednym z nich jest Pan Piotr Mowlik, legendarny bramkarz Lecha Poznań i Legii Warszawa, medalista olimpijski i medalista mistrzostw świata w piłce nożnej, a prywatnie ojciec absolwenta UAM. Kiedy byłem studentem UAM Pan Piotr Mowlik skutecznie bronił bramki "Kolejorza" zdobywając z nim Puchar Polski (1982) i Mistrzostwo Polski (1983). Takie spotkanie to przede wszystkim możliwość podziękowania za te wielkie emocje, jakie wówczas przeżywaliśmy. 

Debata NKN Forum na UMK

20 marca 2019 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się kolejna debata w ramach cyklu NKN FORUM "Szkoły doktorskie - nowa forma kształcenia doktorantów". Przy udziale ponad 300 uczestników przedstawiono i przedyskutowano pomysły i projekty wdrażanych przez uczelnie szkół doktorskich. Dyskutowano o strukturze i zarządzaniu, programach kształcenia, zasadach rekrutacji, a także o czekającej ewaluacji szkół doktorskich. Miałem zaszczyt i przyjemność przedstawić koncepcję Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prorektorska rzeczywistość

Prorektorska rzeczywistość to nie tylko przyjmowanie oficjalnych delegacji i pełnienie funkcji reprezentacyjnych, ale to przede wszystkim czytanie dziesiątek, a nawet setek dokumentów dziennie, to podejmowanie wielu, często niełatwych decyzji, to narady i spotkania, to przyjęcia pracowników i doktorantów i wreszcie to współpraca z uniwersytecką administracją, bez której profesjonalizmu i odpowiedzialnej pracy nie było by to wszystko możliwe.

Leonardo da Vinci

Mediolan to także możliwość zatrzymania się pod pomnikiem Leonardo da Vinci. To właśnie tu, uważany za "za najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii" Leonardo spędził 18 lat pracując u Ludwika Sforzy i to właśnie tu powstała Dama z gronostajem. Ten genialny samouk posługujący się pismem zwierciadlanym nadal fascynuje, chociaż 2 maja 2019 r. minęło 500 lat od jego śmierci. "Gdziekolwiek zwrócił swą myśl, okazywał doskonałość. Nikt nigdy nie dorównał mu w zdolnościach, w żywotności, w dobroci, w łatwości, we wdzięku życia". I jak tu nie fascynować się Leonardem da Vinci?

21st EUA General Assembly

11 kwietnia 2019 r. Sorbonne Université
"EUA’s 2019 Annual Conference will focus on how universities can develop strategies to shape today’s innovation and that of the future. Through plenary and breakout sessions of various formats, including audience participation, the conference will provide insights into the policies and practices that enable innovation and entrepreneurship to thrive at universities".
Podczas tego posiedzenia EUA Profesor Marcin Pałys, rektor UW, został wybrany do        8-osobowego zarządu European University Association (EUA Board).

Podróże kształcą

Uniwersytet w Cambridge to nie tylko ponad 800 letnia historia, ale to przede wszystkim imponująca współczesność (ponad 60 Nagród Nobla jego absolwentów). Fakultety (Faculties) i wydziały (Departments) oraz centra naukowe zgrupowane są w sześciu szkołach (Schools). "Domeną anglosaskiego systemu szkolnictwa wyższego pozostaje kształcenie liderów, którzy sprostają zadaniu kierowania zespołami ludzkimi w ich szeroko rozumianych działaniach twórczych na rzecz społeczeństwa, gospodarki             i państwa".
Cambridge to najczęściej cytowany ośrodek badawczy w Europie i drugi największy rynek venture capital na świecie (zaraz po Dolinie Krzemowej). Wartość działających tu około 250 start-upów, bezpośrednio związanych z uczelnią, szacuje się na 5 miliardów funtów.
W procedurze rekrutacyjnej ważny jest Personal Statement, czyli list motywacyjny,         w którym kandydat za pomocą 50 słów przekonuje komisję rekrutacyjną, że jest najlepszym możliwym kandydatem na te studia.

Wniosek "Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza"

Praca nad przygotowaniem wniosku ID-UB trwały wiele tygodni i koncentrowały się przede wszystkim na przygotowaniu rzetelnych danych i wymaganych informacji. Złożone analizy wsparte intensywnymi dyskusjami tworzyły "bibliometryczny obraz" naszej Uczelni oraz pozwoliły sformułować cele i plan działań na przyszłość. Zespół korzystał ze wsparcia wielu osób ze wszystkich wydziałów oraz wsparcia administracji centralnej. 
Kluczowe znaczenie miało zdefiniowanie 45 zadań, których realizacja w okresie następnych 6-ciu lat powinna stanowić silny bodziec do naszego rozwoju.

BestStudentGrant

Zabieganie i dbałość o najlepszych, najbardziej uzdolnionych i najbardziej badawczo nastawionych studentów to obecnie jedna z ważniejszych strategii "uczelni badawczych" w całej Europie. Program BSG to przyznawane przez kapitułę granty naukowe dla wybitnych studentów I lub II roku studiów I stopnia. Ich naukowy entuzjazm oraz śmiałe naukowe pomysły nie mogą zostać zmarnowane. Doskonałym uzupełnieniem BSG są szkoły letnie BestStudentCamp oraz inne aktywności, np. BestStudent Language. 

Wizyty oficjalnych delegacji

20 maja 2019 
Oficjalna wizyta delegacji z Kochi University of Technology (高知工科大学) w Japonii. Z prof. Taksu Cheon i prof. Shinichiro Sakikawa rozmawialiśmy o możliwościach zintensyfikowania współpracy naukowej, o podwójnych doktoratach oraz o organizacji szkół letnich.
Kochi University of Technology organizuje od kilku lat YOSAKOI Summer School, w której będą mogli uczestniczyć studentki i studenci z UAM. 
KUT posiada 5 szkół: School of Systems Engineering, School of Environmental Science and Engineering, School of Economics & Management oraz najbardziej znaną School of Information.
 

„Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”

23-24 lutego 2017 r. w Poznaniu odbyła się konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych” zorganizowana wspólnie przez UAM i PAN. W konferencji wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym prof. Jean-Pierre Bourguignon, ówczesny prezydent European Research Council oraz dr Said Taha,  vice-prezydent ELSEVIER. 
Miałem zaszczyt moderować dyskusję panelową "Droga do doskonałości naukowej dla polskich naukowców".

Brukselskie spotkania w sprawie programu "Horizon Europe"

Spotkanie z dr Mariyją Gabriel, unijną komisarz ds.innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży  w sprawie udziału polskich naukowców i polskich firm w programie Horizon Europe (100 mld euro). O dofinansowanie z programu mogą ubiegać się: indywidualni naukowcy, instytucje naukowe, konsorcja naukowo-przemysłowe i przedsiębiorstwa - szczególnie sektor MŚP. Polska nie wykorzystuje dobrze swojego potencjału - zarówno potencjału wybitnych naukowców, jak i możliwości nowoczesnych laboratoriów. Omówiono bariery, które wpływały na relatywnie słabe pozyskiwanie środków z H2020. Wskazywano przede wszystkim na  niedostateczny sposób włączania się w międzynarodowe sieci, na niską determinację w tworzeniu międzynarodowych konsorcjów oraz na niską rozpoznawalność polskich uczelni i instytutów badawczych w UE.
Z Panem Waldemarem Kütt, dyrektorem generalnym Agencji Wykonawczej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) rozmawiano o  możliwościach finansowania projektów badawczych oraz o wspólnych inicjatywach badawczych oraz działaniach UE wspierających innowacje. 

 

Brukselskie spotkania

Zorganizowane przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli spotkanie z posłami do Parlamentu Europejskiego związanymi z Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) - Panem prof. Jerzy Buzkiem, Panią Ewą Kopacz, wiceprzewodniczącą PE, Panem prof. Zdzisławem Krasnodębskim, wiceprzewodniczącym ITRE oraz Panem prof. Bogusławem Liberadzkim dotyczyło szans i możliwości wielkopolskich i lubuskich uczelni w zakresie "możliwości wykorzystania" powstającego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. 
Z obecnym przewodniczącym ITRE Panem Cristianem Busoi rozmawiano także o problemach związanych z niższymi wynagradzaniami naukowców z Państw Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczących w programie Horyzont.
 

Stanford Research Institute

Stanford Reserach Institute, a obecnie SRI International (w 1970 oddzielił się od Uniwersytetu Stanforda) to najbardziej innowacyjny ośrodek badawczy na świecie.  Obecnie SRI Intern. to 1500 pracowników, 500 mln $ budżet  oraz 1000 realizowanych projektów R&D rocznie. 
"SRI performs client-sponsored research and development for government agencies, commercial businesses, and private foundations".
Możliwość spotkania z Panem Stevem Ciesinskim, obecnym prezydentem SRI to wyjątkowa okazja, aby zrozumieć nie tylko fenomen tego miejsca, ale przede wszystkim fenomen jego rozwoju i dzisiejszej działalności: "These are truly amazing times for science, technology and innovation, and the new pioneers and scientists!"

Plenarne posiedzenie ERC w Krakowie

Podczas plenarnego posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) miałem okazję wygłosić krótki referat "Towards the scientific excellence of Polish universities view from Poznan". W tym niezwykle ważnym dla polskiej nauki spotkaniu UAM reprezentowali także młodzi wybitni naukowcy - dr Ronald Kim, dr Mikołaj Lewandowski, dr Radosław Mrówczyński, prof. Witold Szczuciński, dr Julia Wojnowska-Radzińska. 
Europejska Rada ds. Badań Naukowych liczy 22 członków. W spotkaniu w Krakowie uczestniczyło także 20 pracowników biura Rady, zajmujących się m.in. grantami. 

Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii

Od 22 lat prowadzone są na UAM studia z zakresu optyki okularowej i optometrii. I od samego początku byłem i jestem ich koordynatorem. Nawiązano współpracę z Krajową Rzemieślniczą Izbą Optyczną oraz z firmami optycznymi: Jeleniogórskimi Zakładami Optycznymi, Essilor, Ciba Vision, Hoya, Johnson & Johnson oraz Bausch & Lomb. Wsparcie przemysłu optycznego było szczególnie istotne przede wszystkim przy realizacji prac magisterskich oraz przy doposażeniu pracowni specjalistycznych. Pomoc otrzymaliśmy także od dr. Jamesa Winnicka oraz dr. Maćka Kowalskiego, optometrystów amerykańskich, którzy przeprowadzili w Kalifornii zbiórkę sprzętu optometrycznego oraz książek i czasopism optometrycznych. Tak zaczynaliśmy...
Dziś LFWiO to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych ośrodków związanych z badaniami procesu widzenia w Polsce i w Europie. 

General Assembly Meeting SGroup European Universities' Network

16-19 października 2018 r.
Na obywającym się na Uniwersytecie w Trieście General Assembly Meeting SGroup European Universities' Network dyskusję zdominowały trzy tematy: „Has Formal Higher Education a future?”, „Global Accreditation as a driving force” oraz „Doctoral Education ”. W debacie poświęconej kształceniu doktorantów wspólnie z prof. M. Pipan (UnivTrieste) oraz dr. E.T. Woldegiorgis (UnivBayreuth) przestawiliśmy rozwiązania organizacyjne oraz różne aspekty umiędzynarodowienia i interdyscyplinarności w kształceniu doktorantów. Pobyt w Trieście umożliwił także rozmowy o współpracy oraz o zarządzaniu uczelnią z prof. Renato Gennaro, prorektorem Univ Trieste.

Projekty "Uniwersytet Jutra I i II"

Zintegrowane programy rozwoju uczelni to przedsięwzięcie grantowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Uniwersytet nasz w dwóch odrębnych procedurach konkursowych pozyskał łącznie blisko 80 mln zł. na „kompleksowe działania wspierające rozwój uczelni”. O złożoności tego przedsięwzięcia niech świadczy to, że wniosek projektu Uniwersytet Jutra I liczył 868 stron i obejmował 1015 pozycji budżetowych na łączną kwotę 38 766 953,96 zł, natomiast wniosek projektu Uniwersytet Jutra II liczył 251 stron, ze szczegółowo rozpisanymi zadaniami, harmonogramem czasowym oraz szczegółowym budżetem na łączną kwotę 39 881 619,25 zł.
Foto. Przemysław Stanula

SERP+

SERP+ to międzynarodowy program studiów magisterskich prowadzonych wspólnie przez konsorcjum czterech uniwersytetów – Université Paris-Sud, University of Genova, University of Porto oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To bardzo ambitny i świetnie realizowany program i dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród kandydatów z całego świata. "An European master programme in chemistry, physical chemistry and material science together with entrepreneurial skils". 

Hannover Messe 2017

Hannover Messe to jedna z największych wystaw przemysłowych na świecie, na której  prezentowane są najnowsze technologie i nawiązywane są liczne kontakty biznesowe. Niezwykle ważna jest także wymiana doświadczeń pomiędzy nauką a przemysłem. W roku 2017 w Hannover Messe uczestniczyło około 6,5 tysiąca wystawców z 70 krajów i około 200 tys. zwiedzających. 
Hannover Messe 2017 miały szczególny charakter  ze względu na udział Polski jako kraju partnerskiego. Hasło przewodnie tej wystawy brzmiało SMART MEANS POLAND.
Na HM 2017 obecny był także UAM dzięki zaproszeniu jakie otrzymaliśmy od Uniwersytetu w Kilonii, naszego wieloletniego partnera. W ramach "German-Polish evening of cutting-edge research" mogłem zaprezentować naszą uczelnię, wspólnie z przedstawicielami Wydziału Archeologii oraz Centrum NanoBioMedycznego.

Università di Genova

Wizyta w Palazzo Francesco Maria Balbi Piovera, głównej siedzibie Università di Genova (założony w 1481 r.) to możliwość rozmowy o współpracy z rektorem prof. Paolo Comanducci.
Uniwersytet w Genui jest wieloletnim partnerem UAM, a realizowane wspólnie studia II stopnia SERP+ Master (wcześniej SERPCHEM) należą do najwyżej ocenianych projektów w programie ERASMUS MUNDUS Joint Master Degree. Konsorcjum realizujące te studia tworzą: Uniwersytet Paris-Sud, Uniwersytet w Genui, Uniwersytet w Porto oraz UAM.

Współpraca z Uniwersytetem w Kilonii

Christian-Albrechts-Universität zu Kiel to wieloletni i ważny partner naszego Uniwersytetu. Dni Poznania w Kilonii i Dni Kilonii w Poznaniu to ważne wydarzenia, które od 36 lat stymulują naszą współpracę. Ważnym elementem tej współpracy są wzajemnie oferowane staże badawcze i dydaktyczne. 
Foto. Przemysław Stanula

Jak najlepiej kształcić doktorantów?

27 czerwca 2019
Jak najlepiej kształcić doktorantów, jak ich wdrażać do badań naukowych? Jak to robią inni w Europie? 
Odpowiedzi poszukiwaliśmy na międzynarodowym seminarium poświęconym szkołom doktorskim „The Ph.D. Supervisor: a Master, a Partner or a Service Provider? Challenges of Doctoral Education Meeting" z udziałem znakomitych gości. Seminarium to współorganizowaliśmy z The Compostela Group of Universities (CGU) oraz The SGroup European Universities' Network (SGroup).

Konsultacje prorektorów

Regularne konsultacje prorektorów ds. współpracy międzynarodowej trzech uniwersytetów: Université Paris Nanterre, Universität Potsdam oraz UAM pozwoliły na wzajemne poznanie możliwych obszarów współpracy oraz na zbliżenie tych trzech uniwersytetów. Celem było utworzenie wspólnego konsorcjum...
Obecnie trzeba poszukiwać nowych możliwości wykorzystania tej ważnej dla nas współpracy.

Spotkanie w San Francisco City Hall

Oficjalna wizyta w San Francisco City Hall oraz robocze spotkanie z panem Marc'iem Chandlerem z  San Francisco Mayor's Office of International Trade and Commerce. Rozmowy toczyły się wokół tematu:  Ecosystem of universities, industry, finance, and a vibrant city. Władze San Francisco potrafią skutecznie wykorzystać obecność w mieście kilku znakomitych uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF), który jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Stanach Zjednoczonych, Uniwersytetu Stanowego San Francisco oraz University of California, Hastings College of the Law. Wiele wzorców współpracy wartych naśladowania.

Niezwykli goście Uniwersytetu

Internacjonalizacja Uniwersytetu musi uwzględniać różne kierunki geograficzne oraz różne kultury. Uniwersytet to nie tylko idea "universitas" ale to także "societas" i umieszczanie tego co różnorodne w przestrzeni edukacji i nauki.
W kwietniu 2018 r. nasz Uniwersytet gościł 12 studentek z Prince Sultan University w Arabii Saudyjskiej. 
foto. Przemysław Stanula

Współpraca z Samorządem studenckim

Współpraca z Samorządem studenckim UAM obejmowała wiele spraw, które koordynowałem jako prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz jako prorektor kierujący Szkołą Doktorską UAM. Krytyczne "studenckie spojrzenie" pozwalała dostrzegać wagę problemów, które nie zawsze są widoczne z wielu innych perspektyw. 

Szkoła doktorska UAM

1 października 2019 r.
W 101. roku akademickim zainagurowała swoją działalność Szkoła Doktorska UAM. W obecności JM Rektora, Państwa Prorektorów oraz Kierowników Szkół doktorskich i Promotorów 130 doktorantów złożyło ślubowanie i wysłuchało wykładu inauguracyjnego. 
"Macie najlepszą Szkołę Doktorską w Polsce" - powiedziała podczas inauguracji Anna Budzanowska, wiceminister MNiSW.
Jestem głęboko przekonany, że Szkoła Doktorska UAM może stać się naszą najlepszą wizytówką. Teraz czas na jest prawdziwe umiędzynarodowienie i na doktorantów ze świata.
Foto. Przemysław Stanula

Akredytacja EUA

 
10 marca 2020 r. ropoczęła się międzynarodowa ewaluacja instytucjonalna naszego Uniwersytetu - Institutional Evaluation Programme EUA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, które reprezentuje obecnie ponad 850 uniwersytetów oraz konferencje rektorów z 47 krajów. W ramach pierwszej wizyty Zespołu Oceniającego EUA ocenie poddano m.in. Szkołę Doktorską UAM. Eksperci spotkali się z osobami kierującymi Szkołą Doktorską, doktorantami oraz profesorami, którzy pełnią trudną i odpowiedzialną funkcję promotora. 
"UAM przystępuje do IEP z przekonaniem, że będzie ona miała ważny wpływ na dalszy rozwój Uniwersytetu, zarówno w sferze zarządzania uczelnią, budowania nowoczesnej kultury organizacyjnej, ale przede wszystkim w zakresie budowania kultury jakości badań naukowych i akademickiego kształcenia studentów i doktorantów".

Wykłady otwarte na Wydziale Fizyki

Wykłady otwarte na Wydziale Fizyki organizowane są od 2001 r., zatem w tym roku to już ich 19 edycja. Każdy wykład gromadził setki słuchaczy z całej Wielkopolski, a to mobilizowało i inspirowało do pracy. W ramach tego niezwykłego cyklu wygłosiłem następujące wykłady:
Nowe światło, 20 luty 2002; O wampirach, porfirynach i terapii światłem, 14 stycznia 2004; Fizyka grzmotu i błyskawicy, wspólnie z prof. Rufinem Makarewiczem, 18 maja 2005; O świetle raz jeszcze, 5 kwietnia 2006; Fizyka kolorów, 16 kwietnia 2008; Centrum NanoBioMedyczne, czyli o integracji fizyki, biologii i medycyny, 8 czerwca 2011; Oko, mózg i widzenie, czyli jak postrzegamy świat, 3 czerwca 2015. 
Były jeszcze liczne wykłady w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, z niezwykłym dla mnie wykładem Od wahadła do efektu fotoelektrycznego, który wygłosiłem wspólnie z prof. Wojciechem Nawrocikiem, prawdziwym Mistrzem popularyzacji nauki.  
Copyright ©2020 Ryszard Naskręcki, All Rights Reserved
 
Kontakt: ryszard.naskrecki@amu.edu.pl
: 72371
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem