6 maja 2019 r. w przeddzień Wielkiego Jubileuszu w Auli UAM odbyła się niezwykła konferencja naukowa „Uniwersytet w poszukiwaniu doskonałości”.
Siedmioro zaproszonych referentów, światowej sławy uczonych i doktorów honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego opowiedziało o swojej drodze do naukowej doskonałości. Mówili o tym, czym jest dla nich nauka i naukowa pasja oraz jak wiele czynników determinuje naukowy sukces. Byli wówczas z nami:
Profesor Béla Bollobás, jeden z najwybitniejszych obecnie matematyków na świecie,
Profesor Cheong Byung-Kwon, tłumacz arcydzieł literatury polskiej na język koreański oraz twórca koreańskiej polonistyki,
Profesor Andrzej Dubas, twórca poznańskiej szkoły agronomii, który upowszechnił uprawę kukurydzy w Polsce,
Profesor Krzysztof Matyjaszewski, odkrywca metody polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, uznawanej za największe osiągnięcie nauki o polimerach w ciągu ostatniego półwiecza i prawdopodobnie przyszły noblista,
Profesor Peter Nijkamp, współtwórca i najwybitniejszy przedstawicieli ekonomii przestrzennej,
Profesor Maria Siemionow, specjalistka chirurgii i transplantologii, której światowa sławę przyniosło zrealizowanie udanej operacji prawie całkowitego przeszczepu twarzy, pierwszego w Stanach Zjednoczonych,
Profesor Hans Wolfgang Spiess, wybitny specjalista w dziedzinie badań polimerów metodami magnetycznego rezonansu jądrowego, twórca i dyrektor jednego z największych laboratoriów w Niemczech.
Każdy z tych znakomitych uczonych, zapewne wielokrotnie, uświetniał wielkie międzynarodowe kongresy. A wszyscy razem, w naszej Uniwersyteckiej Auli mówili tak zwyczajnie o swojej naukowej drodze, o trudnych wyborach, jakich musieli dokonywać, o tym jak rodziły się ich naukowe pasje, o pomysłach na badania oraz o ogromnej determinacji, która musi towarzyszyć badaczom. Doskonałość naukowa ma wiele miar i wiele definicji. Ale jedno ją łączy – ludzka pasja i pragnienie bycia tam, gdzie jeszcze inni nie byli i robienia tego, czego inni jeszcze nie robili.
Ktoś zauważył, że gdyby wszystkie publikacje i naukowe osiągnięcia tych siedmioro Doktorów hc miały afiliację naszego Uniwersytetu to wystarczyło by, abyśmy znaleźli się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego… Ale tego dnia nie w głowie nam była jakaś tam lista szanghajska i impact factory. Tego dnia koncentrowaliśmy się na nich, na ich prawdziwej wielkości i ich drodze na naukowy Olimp. Opowieści zwyczajnie proste, a równocześnie tak pasjonujące. Pokazali nam jak ważna jest w nauce wizja, determinacja i konsekwentne podążanie wytyczoną naukową ścieżką. I jeszcze odrobina szczęścia, które - nie tylko w nauce - sprzyja najlepszym.
Warto było ich słuchać, warto było z nimi spędzić ten niezwykły dzień w przeddzień Wielkiego Jubileuszu. Bo „celebrowanie przeszłości ma sens tylko wtedy, gdy myślimy o przyszłości” – te słowa, jakie wypowiedziałem wówczas podczas otwarcia tej konferencji chyba najlepiej oddają sens tego Jubileuszu.
Fot. Adrian Wykrota