W Science opublikowano list otwarty poznańskich naukowców „Preventing COVID-19 prejudice in academia” (Zapobieganie uprzedzeniom w środowisku akademickim w związku z COVID-19).
https://science.sciencemag.org/content/367/6484/1313.1.full
Dr Piotr Rzymski oraz prof. Michał Nowicki z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracają się z apelem do środowisk akademickich „Biorąc pod uwagę, że ksenofobia podczas wybuchów epidemii nie jest rzadkością, uniwersytety powinny aktywnie wdrożyć polityki wspierające studentów, wykładowców i personel dotknięty zachowaniami dyskryminacyjnymi zarówno teraz, jak i w przyszłości”.
Autorzy podają przykłady dobrych praktyk, jakie mogą być stosowane przez uczelnie, aby zmniejszać uprzedzenia związane z COVID-19.
Kiedy wczoraj w tym miejscu pisałem „o powinności uniwersytetu i ludzi uniwersytetu, kiedy poturbowany świat będzie zmierzał do normalności” nie znałem treści tego listu. Dziś jestem jeszcze bardziej przekonany, że powinniśmy, jako społeczność akademicka zrobić dużo, nie tylko w zakresie „wsparcia i życzliwości względem zagranicznych studentów podczas trwającej epidemii”, ale także aby pomóc zwykłym ludziom przetrwać ten trudny czas.
Może jest to także dobry moment, aby jeszcze głośniej mówić o działaniach równościowych i antydyskryminacyjnych. O tym, że respektowanie zasady równości szans i niedyskryminacji oznacza dążenie do eliminacji wszelkich nierówności i zwalczania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Pandemia stawia także uniwersytetom i ludziom uniwersytetów szczególne wyzwania.